Bernard Lefebvre : Hiányosságok (Les Carences)

Bernard Lefebvre :   Hiányosságok (Les Carences)

 

Az elektrolitokkal kapcsolatos hiányosságok: Kémiailag az elektrolitoknak nevezzük azokat a vegyületeket, amelyeknek vizes oldata vagy olvadéka, mozgékony töltéshordozók – anionok(negatív) és kationok (pozitív) – révén, elektromos áram vezetésére képesek. Autóink ólom akkumulátorainak kénsavja elektrolit.

Az elektrolitok jelen vannak minden élő növényi és állati szervezetben és az egyensúlyuk lényeges a MINDEN sejt megfelelő működéséhez. Az állati szervezetek számára legfontosabb ionok, a nátrium (Na+), a kálium (K+) a klór (Cl-) és a bikarbonát (HCO3-). Mindezek közül a nátriumnak van kiemelt jelentősége. A szárnyasok többségénél a nátrium igény 150 mg, 100 g mag esetén. Ezzel szemben a búza, kukorica, a borsó 10 és 50 mg nátriumot tartalmaz 100 g esetén. Látható, tehát, hogy ásványi anyag kiegészítés nélkül a hiányállapot szinte “kötelezően” fellép.

Tehát a hiányállapot gyakori, különösen a fiatal egyedeknél és hasmenéses állapotban. Ezekben az esetekben szükséges az elektrolitok kiemelt pótlása. Ezzel szemben  a többi elektrolit (Cl-, K +) és a (HCO3-) bőségesen előfordul a természetes magvakban. Nátrium hiányában a galambok zavart étkezési viselkedést mutatnak. Ez lehet a csikorgó dolgok, a só, a műtrágya, és a zuzmók iránti “sóvárgás”, … és fennáll a mérgezés veszélye. Felcsipkedik a talajról a sót, a homokot és az ürülékeket, amiket csak találnak, ezzel növelve a paraziták megjelenésének veszélyét.
Időnként a galambok 2-3-szoros vízfogyasztással reagálnak. Természetesen ilyenkor az ürülék nagyon folyékony, (körülötte víztócsa jelenik meg). A nátriumhiány egyes magvak iránti étvágy elvesztését eredményezi (más magvak pazarlásával) és ezzel ellentétben a szemcsézett, blokkok, vörös kő fogyasztása megnő, amivel  együtt jár a galambok súlyának csökkenése az elválasztás után, a reproduktív rendellenességek, a fiatalok táplálásának problémái az begytej hiánya miatt és néha a felnőtt galambok brutális halála szívmegállás miatt (12 -20 napos fiatal galamboknál).

A postagalambok esetében az egyetlen jel, amely néha megfigyelhetõ, a versenyek során bekövetkezett teljesítménycsökkenés vagy a tapasztalt galambok hirtelen elvesztése. Amennyiben a magok kicsit szegények nátriumban, viszonylag könnyű pótolni, szódabikarbónával (NaHCO3) ami  27% nátriumot tartalmaz vagy egészen egyszerűen konyhasóval (NaCl) aminek 39%-a nátrium. A galambok folyamatos só utánpótlásáról gondoskodni kell . A só blokkok, nevükkel ellentétben nem felelnek meg a hiányállapot megszüntetésére, mivel 2 -től 4 %-ig terjed a nátriumtartalmuk.

Kilogrammonként használjunk 1-2 nagy evőkanál durva szemcsés sót vagy zúzott osztrigahéjat. A galambok gyors elektrolit utánpótlásának visszanyerése céljából a vízbe is lehet tenni literenként egy-két kávéskanál sót egy héten keresztül. (vigyázat lehetséges a túladagolás). Jobb, az ORNILYTE használata, amely a madár tejének jó összetételéhez szükséges nátriumtartalmú különböző összetevőket tartalmaz, és 15 nap alatt oszlik el. Veszélyes a sót “önkiszolgáló” lehetőségnek hagyni, mivel a madarak képesek megrohanni a só forrást. Ez agy, vagy izom ödémát okozhat, a víz felhalmozódik a galambok húsában, veséjében, és pusztulásukat okozhatja. Ha a hiányt kijavítjuk, és csak akkor, kint hagyhatjuk a sót szabad felhasználásra egy kis etetőben. Megjegyzés: Bizonyos ásványi anyagok, például kalcium, foszfor, vagy vitaminok tárolódnak a szervezetben,  ezek nem azonosak az elektrolitokkal. Így a táplálék nátriumtartalmának jelentős hiánya gyorsan, kevesebb mint 5 nap alatt klinikai tüneteket okoz. Ezzel szemben a “feltöltést” nagyon gyorsan követik a pozitív hatások.

A csak gabonákkal táplált galamboknál felléphet fehérje hiány. A felnőtt galamboknál ennek semmi jele nincs. Ezzel szemben a fiatalok fejlődését jelentősen lassítja. Más elemek hiányának (vitaminok, összetett elemek, ásványi sók…) nem ugyanez a hatása. Gyenge növekedés, ívási problémák, fakó tollazat, világos tojás, versenyeken való gyenge szereplés, figyelhetők meg. A megoldás, hogy az étkezés minden összetevőjét megvizsgáljuk, és megtaláljuk, mik a hiányosságok a tápellátásban. A galambokon megfigyelhető jeleknek az a szerepük, hogy megerősítsék, amit ezek a számítások mutatnak. A vitaminok és az összetett elemek elkerülhetetlenek az életben maradáshoz. A hiányok jelei nem feltétlenül specifikusak, a leginkább megfigyelhető jel a fiatal galambok lassú fejlődése. Számos egyéb hatás is lehetséges, különösen a betegségek iránti megnövekedett érzékenység és a világos tojások rendkívüli aránya. A galamboknak, mint minden más állatnak rendszeres utánpótlásra van szükségük.  A vetőmag bevitel nagyrészt nem elegendő az igények kielégítésére. Ezért az étrendet különböző módon kell előállítani. A só blokkok és más kőzetek nem tartalmazzák a szükséges anyagokat. A rendelkezésre álló rózsaszín porok megoldást jelenthetnek, de sajnos a porok fogyasztása a tenyészidőszak alatt nagyon alacsony. Ezért vitaminokat kell bevinni az ivóvízbe, vagy megszórni velük a magokat. A vízben, heti 1-2 alkalommal vagy a vetőmaghoz adott folyamatos VITALORNIS kiegészítés lehet a megfelelő ritmus az ilyen igények kielégítésére.

Powered by WordPress | Designed by: free WP themes | Thanks to hostgator coupon and Windows hosting